יום שני, 26 באוקטובר 2015

עיצוב קירות פנים - כדאי לדעת

עיצוב קירות פנים הוא תחום מגוון ומתפתח. לחומרי העיצוב השמרניים נוספו מגוון חומרי גלם סינטטים קלים ונוחים לעבודה ושלל גווני צבעים שמתאימים לאופן העבודה עם סוגי העיצוב השונים. למעשה, אפשרויות העיצוב הן כה רבות, עד שלעתים קשה להחליט באיזה עיצוב קיר פנים לבחור. הדרכים לעיצוב קירות פנים מגוונות אף הן, כאשר משך העבודה הוא בטווח של שעות ועד מספר ימים. עבודות עיצוב קלות ניתן לבצע בשיטת "עשה זאת בעצמך", אם כי רצויה לפחות היכרות בסיסית עם אופן העבודה ועם חומרי הגלם. לעבודות שיפוץ מורכבות יותר, מומלץ להזמין בעל מקצוע מומחה, לעבודות עיצוב הכוללות גם עבודות חשמל יש להזמין חשמלאי בעל רישיון. בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם בעל מקצוע מומחה לתחום, אם מעצב פנים, צבע מקצועי ועוד.

להתחיל בעיצוב הקיר
  • לפני תחילת העבודה יש להתאים את טקסטורת הקיר להוספת שכבות העיצוב, בדרך כלל על ידי קילוף השכבה החיצונית הקיימת ותיקון פגמים כגון חורים חיצוניים, פגיעות במבנה ורטיבות (לעתים הבעיות מתגלות לאחר שכבר מתחילים בעבודת עיצוב הקיר).
  • במרבית המקרים, יש לעבוד עם מספר שכבות חומרי גלם להשגת התוצאה הרצויה.
  • מומלץ לוודא כי שכבות היסוד מגינות על הקיר מפני רטיבות ומאפשרות לו 'לנשום'.
  • לקירות צבועים ניתן להוסיף שכבות גימור בשלל ציפויים דקורטיביים.

חומרי גלם - דרישות תקן
מומלץ לעבוד עם חומרי גלם העומדים בדרישות התקנים. אישורים ניתנים על ידי מכון התקנים הן למוצרי גלם המיוצרים בארץ והן לחומרים מיובאים מחו"ל.
  • תו ירוק - יש לבחור חומרי צביעה/חיפוי הנושאים תו ירוק של מכון התקנים והמשרד להגנת הסביבה (מציין כי חומר הגלם אינו רעיל). 
  • תו תקן מכון התקנים - אישורי תקן ניתנים לחומרי הגלם על פי תכונותיהם: צבע רחיץ, חומר גלם לעיצוב פנים, חומר איטום וכדומה. לנתונים נוספים, ניתן לבדוק ברשימת היצרנים המורשים של מכון התקנים. 

בחירת סגנון הצביעה של קירות פנים
ישנן דרכים רבות לצביעת/עיצוב קירות. לכל סוג עיצוב משך זמן ואופן עבודה שונה. בחירת סגנון עיצוב פנים של קירות נקבעת  על פי החדר בו יעוצבו: האם חדר ילדים, סלון, חדר עבודה וכדומה. כדי להקל על תהליך העבודה, מומלץ לבחור מראש את חומרי הגלם שישמשו לעיצוב הקירות, קיימים סוגים שונים של עיצובים לקירות - ציפוי צבע מבריק, שליכט צבעוני, חיפוי לבנים, מדבקות קיר ועוד. כמו כן חשוב לתכנן את העיצוב בהתאם לאלמנטים דקורטיביים כגון גומחות קיר או מדפים. מאחר שהמטרה בעיצוב קיר פנים היא דקורטיבית חשוב שהעיצוב, אם נועז וצבעוני או מתון, ישתלב בחלל הבית באופן שמשרה נוחות.