יום חמישי, 12 בנובמבר 2015

טיפים לגינה קטנה לפני החורף


הסתיו, כאשר הטמפרטורות נוחות ומתונות ועדיין לא החלו גשמי החורף, הוא עונה מתאימה להכנת הגינה הקטנה ולשתילת מגוון של פרחים, שיחי תבלין וירקות.

לקראת שתילת הסתיו יש לסלק משטח הגינה פסולת וצמחייה לא רצויה ולרענן את הקרקע על ידי קלטור והוספת דשנים. מומלץ לדאוג להשקיה מלאכותית גם בעונות הסתיו והחורף, שגם בהן יש תקופות יבשות.

הכנת שטח חדש לגינה
כאשר מייעדים שטח חדש לגינה יש לנקות את השטח ולקלטר את האדמה. בשלב הבא יש לדשן את האדמה: דישון בקומפוסט, מספר שבועות לפני השתילה, או דשן בשחרור איטי לפני השתילה (לא בימי חמסין).

עיבוד גינה קיימת
יש לתחח את הקרקע ולגזום ענפים יבשים בהתאם לסוג הצמחייה. ניתן לחזק שיחים עייפים על ידי גיזום החלקים המתים. שיחי ירקות רצוי לא לעקור, אלא לחתוך באופן שמותיר את השורש.

גינת ירק
ממקמים באזור שמואר על ידי השמש לפחות 6 שעות ביום. את הגינה יש לנקז מעודף מים. הדרך הטובה ביותר היא יצירת הגבהת אדמה לשתילה/זריעה ויצירת תעלות ניקוז בין שורות הירקות. את הירקות שהבשילו ונעקרו אפשר להחליף במחזורי שתילה חדשים, עד לתחילת חודש פברואר לערך.

הדברת הגינה
יש לוודא כי בגינה לא שוכנים מזיקים, הפעילים גם בסתיו. ירקות מסוימים הנשתלים בגינה עשויים למשוך מזיקים (כגון זחלי לבנין הכרוב). מזיקי גינה מותירים סימנים אופייניים על הגזעים והעלים ועל פיהם ניתן לזהות את סוג המזיק ולהתאים את הטיפול. מומלץ להשתמש באמצעי הדברה ירוקים. ניתן לשלב בגינה הקטנה שיחי תבלין ריחניים, שחלקם אף משמשים כמרחיקי חרקים.

עיצוב גינה קטנה
ניתן ליצור תפאורת פרחים מגוונת בחורף ובאביב, על ידי שתילה מחזורית, בחודש אוקטובר ובחודש דצמבר.
שתילת פקעות בסוף הסתיו מוסיפה פריחת חורף מרהיבה לגינה. לכל סוג פקעת יש תנאי גידול שונים. יש להקפיד על שתילת הפקעות בהתאם. פקעות ובצלים אין לדשן או להשקות יתר על המידה.
להבלטת מגוון הצמחים והפרחים בגינה מומלץ לשתול את הפרחים בחזית ואת השיחים הגבוהים ברקע או למקם את השתילים על פי גווני הפריחה שלהם.