יום חמישי, 11 באוגוסט 2016

תרופות סבתא האם מיתוס?

תרופות סבתא הן מרקחות, טיפולים ועצות שהועברו בתוך המשפחה מידי סבתות שגדלו בסביבה שבה הרפואה המודרנית תפסה מקום חשוב פחות מזה שהיא תופסת בימינו. מרשמי 'תרופות סבתא' שהועברו במשך דורות נאספו על ידי חוקרים ורופאים ובמשך השנים הצטיירו כמעין תרופות עממיות שמאפיינות מוצא או עדה מסוימים.

כיום, כאשר נחשפות התועלות הרבות של רכיבי התרופות המסורתיות שבעבר החשיבה הרפואה המודרנית כזניחות, יש להן מקום של כבוד ברפואה המשלימה והמודרנית, אם כחלק מייעוץ רפואי (למשל טיפולי מי מלח לחיטוי הפה), או כרכיבי מיצוי בתרופות שונות. 

למעשה, תכונות הריפוי של מרבית הרכיבים הטבעיים בתרופות של ימינו התגלו ושימשו ברפואה מסורתית וביתית כבר לפני שנים רבות. 

רפואה מסורתית וביתית


באנגלית מכונות התרופות הללו 'תרופות מסורתיות' או 'תרופות ביתיות' הגדרה כוללנית לתרופות שאין להן ראייה מדעית ושאין ביניהן בהכרח דימיון, מלבד העובדה שהן אינן חלק מהרפואה הקונבנציונלית המוכרת לנו. 

רפואה מסורתית

על פי הגדרתה הרשמית רפואה מסורתית היא סך הידע, המיומנות והשיטות מבוססות התיאוריה והאמונה שמשמשות לשמירה, מניעה, אבחון, ושיפור הבריאות. היא מגדירה טיפולים שבטיים או מקומיים המשמשים קהילות שונות. 

במדינות רבות באפריקה ובאסיה מבוצעים טיפולים רפואיים רבים באמצעות תרופות מסורתיות (ולא בתרופות מודרניות), אם כי לפי מחקרים חדשים הרפואה המודרנית תופסת מקום רב יותר במדינות המתפתחות.

רפואה ביתית

תרופות ביתיות, מוגדרות כתרופות שמותקנות מרכיבים שנמצאים בהישג יד, אם במטבח או בגינה. הן מיועדות לטיפול במיחושים ובמחלות קלות וייחודן הוא האופן המהיר והנוח של הכנתן.

ותרופות סבתא?


הכינוי 'תרופת סבתא' הוא ישראלי לחלוטין. סביר להניח שהסיבה לכינוי זה היא מרק העוף המכונה 'פניצילין יהודי' שרקחו הסבתות מעוף, ירקות ותבלינים לבני משפחה שחלו. 

אם כי הרפואה המודרנית מייחסת ליכולת הריפוי של תרופות הסבתא את 'אפקט פלצבו', לפי מחקרים שנערכים במכונים ובאוניברסיטאות, לחלק מהאמצעי הריפוי הביתיים, אם מרק עוף או תה יש גם אפקט רפואי:

  • אכילת מרק העוף מאטה תנועת נויטרופילים בגופם של הנסיינים שטעמו מהמרק. בלימת תאי הדם הלבנים הללו מפחיתה תסמיני הצטננות (אוטואימוניים) במערכת הנשימה העליונה (לפי מחקר שנערך לפני כ-15 שנים באוניברסיטת נברסקה).

  • שזיפים מיובשים, עוד תרופת סבתא מוכרת, מכילים כמות גדולה של אנטי-אוקסידנטים, ויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים שמסייעים לעיכול ולפירוק LDL בדם (אך הם אינם מומלצים לבעלי קיבה רגישה).

  • חילבה מכילה ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו ותרכובות שמסייעות לגוף להוריד את כמות הכולסטרול הרע ולהפחית את קצב ספיגת הסוכר בקיבה.

     

חשוב לזכור שאפילו את התרופות הפשוטות ביותר יש ליטול במידה, ולוודא שכל מאכל או תרופה שנלקחים לצורך ריפוי אכן ניתנים לאדם הנכון ובמידה הנכונה.

apple photo medium