יום חמישי, 10 בנובמבר 2016

הכנת תה מצמחי מרפא


החורף הוא עונת ההצטננויות והשפעת. לרוב מדובר בתופעות מטרידות בלבד, אבל על חולים ומבוגרים שמערכת החיסון שלהם נחלשה להישמר מפני הקור על מנת לא לגרום להתפתחותן של מחלות חורף חמורות יותר. 
בעונת החורף נוהגים להוסיף לתפריט הרגיל 'תרופות סבתא', מיני צמחים ותבלינים שאמורים להקל על הצטננויות ומחלות עונתיות. אלו יכולים להיות המרשם של הסבתה להקלת כאבי גרון או מתכונים מודרניים שמבוססים על רפואה טבעית. המשותף לכל השיקויים והמשרות הוא המרכיבים שלהם, שמצויים כמעט בכל בית. 

החורף לא הופיע עדיין אך בכל יום יכולים להופיע העננים ואיתם גשם ורוחות קרות. לקראת העונה הקרה אספנו כמה עשבים וצמחי מרפא והכנו רשימה קצרה של תכונותיהם המועילות והוספנו גם כמה טיפים.


תה צמחי מרפא לחורףבמרבית עשבי המרפא משתמשים להכנת תה צמחים או כתוספת לתה רגיל. ה'מינון' השכיח הוא שלוש כוסות תה ביום ולרוב אין כל תופעות לוואי, אבל לפני שימוש בתמציות צמחים מומלץ להיוועץ עם רופא, מכיוון שחלקן חזקות ביותר ולכן אינן מתאימות לחולים או לנשים הרות. אופן ההכנה של תה הצמחים בדרך כלל פשוט ביותר, מוסיפים למשקה החם ענף קטן או כמה עלים ריחניים שמשחררים שמנים אתריים שלגבי רבים מהם הוכח שהם אכן מועילים לריפוי מחלות שונות.
לתה צמחים אפשר להוסיף דבש, שלו תכונות אנטי- בקטריאליות והוא גם טעים מאוד כתוספת לתה צמחים. את הדבש כדאי להוסיף לתה לאחר שהמשקה הצטנן קמעא, מאחר שהחום הורס את תכונות הריפוי שלו. תבלינים כגון קינמון או ג'ינג'ר מוסיפים גם הם לטעם ולבריאות ונפלאים כתוספת לתה צמחים וכמובן לימון המכיל כמות גדולה של ויטמין C. כדאי לזכור שטעמם של הצמחים חריף יחסית ומתחזק ככל שמשרים את המשקה זמן ארוך יותר.

תה צמחים במגוון טעמים


מנטה

נענע חריפה או פפרמינט, אחד מהסוגים של צמח הנענע. מה שמאפיין את המנטה, בשונה משאר זני הנענע הוא האחוז הגבוה של מנטול המצוי בעלים, שהוכח כבעל תכונות רפואיות לאלחוש מקומי. לכן, אם כי טעמם של עלי הנענע עדין יותר, משתמשים בעלי המנטה בעלי הטעם החריף יותר להכנת תה חורפי להקלה על כאבי גרון.

אזוב מצוי

המרכיב העיקרי בתבלין זעתר. צמח שהיה נפוץ בארץ וכיום נחשב לצמח מוגן. האזוב מכיל שמנים אתריים בעלי תכונות אנטיספטיות שמסייעות לטיפול בדלקות ובמצבי גודש של מערכת הנשימה. דווקא בחורף העלים מכילים כמות פחותה של שמנים אתריים, אך אפשר להשתמש בעלים מיובשים. יוצקים מים רותחים על עלי אזוב טריים או מיובשים, מכסים וממתינים בין חמש לעשר דקות לפני שתיית התה.

לימונית ריחנית

מוכרת בשמה "עשב לימון", נשתלת בגינות כעשב נוי ריחני. בשנים האחרונות נקשר הצמח למחקרים לריפוי סרטן. את התה הריחני מכינים מכמות של כף לערך, מקצות העלים.

מרווה

בארץ גדלים כמה סוגי מרווה, חלקם מוגנים. לעלי מרווה רפואית תכונות אנטי0בקטריאליות ואנטי- דלקתיות. מכינים חליטה מכוסה משלושה או ארבעה עלים וממתינים מעט. המרווה אינה מומלצת במצבים בריאותיים מסויימים, ביניהם הריון ואפילפסיה.

אורגנו

או בשמו "אזובית פשוטה", צמח המוכר מהמטבח האיטלקי בצורתו הטרייה או המיובשת. לאורגנו תכונות אנטי בקטריאליות המסייעות לשחרור ליחה ולשיעול.

health-article